Beyin Cerrahisi

 

TARİHÇE
Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı 2013 yılında kurulmuştur. 2014 yılında yeni yapılan Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi binasında hizmet verilmeye başlanmıştır. Mevcut hastane binasında Beyin Cerrahisi Servisi ve Yoğun Bakım ünitesi çok yakın bir zamanda faaliyete geçecektir.

KADRO
•             Doç. Dr. Olcay ESER
•             Öğ. Gör. Dr. M. Akif SÖNMEZ
•             Araş. Gör. Dr. Emre BAKIRLI

YER VE KAPASİTE
5 Yataklı Yoğun bakım, 7 yataklı servis ünitesi ve 1 Ameliyathane yakında hizmete başlayacaktır. Halen servis, yoğun bakım ve ameliyathane hizmetleri eski hastanemizde verilmektedir. Nöroşirürji Ana Bilim Dalında mikrocerrahi ameliyatları 2013 yılında başlamış olup cerrahi mikroskop, skopi, gerektiğinde ultrasonik aspiratör ve intraoperatif nöromonitörizasyon olanakları da kullanılarak yılda şu anda 250 civarında ameliyat yapılmaktadır.


ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ EĞİTİM SÜRECİ
Araştırma görevlileri TUS ile ihtiyaca göre belirlenen sayılarda alınmaktadır. Uzmanlık eğitim süresi 5 yıldır. 2 ay nöroloji, 1 ay genel cerrahi, 1 ay acil polikliniği, 1 ay anestezi, 1 ay plastik ve rekonstrüktif cerrahi ve 1 ay radyoloji olmak üzere rotasyonlar  yapılmaktadır.  Araştırma görevlileri için eğitim toplantıları, seminer ve makale saatleri şeklinde eğitim programı yürütülmektedir.


ANA BİLİM DALI ÇALIŞMA KONULARI
Beyin ve Omurilik Tümör cerrahisi,
Beyin ve Omurilik Travma cerrahisi,
Beyin Kanamaları,
Boyun ve Bel Fıtıkları, Bel Fıtığı tedavisinde Mikrocerrahi yöntem uygulanmaktadır.
Bel Kaymaları, Bel kaymalarında minimal invaziv (Kapalı yöntem) ile vidalama uygulanmaktadır.
Hidrosefali, Doğumsal Anomaliler,
Bel ağrılarında cerrahi tedavi olmadan ağrı tedavileri uygulanmaktadır