Ortopedi ve Travmatoloji

 

BÖLÜM TANITIMI

Ortopedi ve Travmatoloji, son yıllarda teknoloji ve bilimsel ilerlemelerin ışığında çok hızlı ilerleyen, değişen hatta kapsamı genişleyen bir tıp dalıdır. Bu gelişmeler ışığında Balıkesir Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanı ve tedavisinde, hastanemizin diğer ana bilim dalları ile dayanışma, uyum ve işbirliği içinde, teknolojinin geniş olanaklarından yararlanarak, hastalara en uygun tedaviyi bilimsel düzeyde planlamakta ve uygulamaktadır. Hastalar, tedavi planları ile ilgili olarak doktorlarımız tarafından tüm ayrıntılarıyla bilgilendirilmektedir.
Anabilim Dalımız, 2009 yılında Doç.Dr.Devrim AKSEKİ, Doç.Dr.Ali Engin ULUSAL ve Yrd.Doç.Dr.Mehmet ERDURAN’ın atanmaları ile faaliyete başlamıştır. 28 Mart 2011 anabilim dalımızın ilk araştırma görevlisini kabul ederek uzmanlık eğitimi verilmesine başlanmıştır. Nisan 2009'da Doç.Dr.Devrim Akseki Profesörlük ünvanına atanmıştır. Mart 2012'de Yrd.Doç.Dr. Mehmet Erduran anabilim dalından vermiş olduğu değerli hizmetlerden sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalında göreve başlamak üzere Anabilim dalımızdaki görevinden ayrılmıştır. Nisan 2012’de Öğr.Gör.Dr. Gökhan MERİÇ Anabilim dalımızda görevine başlamıştır. 16 Nisan 2013 tarihinde Yrd.Doç.Dr.Serdar SARGIN görevine başlamıştır. 05 Mart 2013 tarihinde Uzman Doktor olarak Anabilim dalımızda çalışmaya başlayan Op.Dr.Aziz ATİK 19 Ekim 2013 tarihinde Yardımcı Doçent kadrosuna atanmıştır.
Nisan 2014 tarihi itibariyle Prof.Dr.Devrim AKSEKİ(Anabilim Dalı Başkanı), Doç.Dr.Ali Engin ULUSAL(Başhekim), Yrd.Doç.Dr.Aziz ATİK(Başhekim Yardımcısı), Yrd.Doç.Dr.Serdar SARGIN, Öğr.Gör.Gökhan MERİÇ olmak üzere 5 öğretim üyesi ve 6 araştırma görevlisi ile hizmet vermektedir.
Mart 2014 tarihinden itibaren Üniversitemizin 200 yataklı Araştırma ve Uygulama Hastanemizin zemin katında 5 poliklinik odası, 1 lokal müdahale odası ve 1 pansuman odası ile hafta içi hergün poliklinik hizmeti verilmektedir. Yatan hasta bölümü A Blok 2. katta olup 10 yatak ile hizmet vermektedir. Zorunlu hallerde hastane içi yapılan düzenlemelerle yatak sayısı arttırılmaktadır. Hafta içi beş gün ameliyat yapılmaktadır. Tüm doktor ve ekipmanları ile dünyadaki uygulama ve gelişmelere paralel olarak, en modern tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

YAPILAN AMELİYATLAR

  • Kliniğimizde kas ve iskelet sisteminin her türlü hastalıklarına ve yaralanmalarına yönelik tedavi hizmetleri sunulmaktadır. Bunlar arasında başta;
  • Travma (Kırık-Çıkık) cerrahisi
  • Artroplasti (Eklem protezi) ameliyatları (kalça, diz, omuz, ayak bileği, parmak vb.)
  • Artroskopik (Kapalı) cerrahiler (Diz, Omuz, Ayak Bileği, El bileği, Dirsek vb.)
  • Mikrocerrahi ve El cerrahisi ve el yaralanmalarının onarımı
  • Pediatrik Ortopedi ameliyatları (Doğumsal kalça çıkığı, Çarpık ayak düzeltmeleri vb.)
  • Omurga cerrahisi
  • Deformite düzeltme ve Ekstremite uzatma ameliyatları, Kaynamayan kemik ve kemik iltihabı
  • Kas iskelet sistemi Tümör ameliyatları