Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi

   1. Ziyaret Saatleri

 •    Her gün saat 14.00 - 15.00 ile 19.00 - 20.00 saatleri arasındadır.

   2. Ziyaretçilerin Uyması Gereken Kurallar

 •    •  0-10 yaş çocukları ziyarete getirmeyiniz.
 •    • Hasta ziyaretlerinde yiyecek, içecek ve canlı çiçek getirmeyiniz.
 •    • Hasta yataklarına oturmayınız.
 •    • Ziyaretinizi kısa süreli tutunuz.
 •    •  Yerlere çöp atmayınız.
 •    • Kesinlikle sigara içmeyiniz.
 •    • Görevlilerin talimatlarına uyunuz.
 •    • Bir gün aynı hastanede hasta olarak yatacağınızı düşünerek hareket ediniz.

 

 

 


 • Yatan hasta servislerinde ziyaret saatleri her gün saat 14.00-15.00 ve saat 19.00-20.00 arasındadır.

    1. Hastanemizde uygulanan tüm kurallar siz hasta ve hasta yakınlarının sağlığı, diğer hasta ve hasta yakınlarının hakları ile mahremiyetlerinin korunması hastanemizin sizlere daha iyi ve üst düzeyde, kaliteli bir hizmet verebilmesi için hazırlanmıştır.

    2. Hasta ziyareti, hastanemizin belirlediği ziyaret saatleri içinde yapılmaktadır. Ziyaret saatleri hastalarımızın bakım ve dinlenme zamanları dikkate alınarak düzenlenmiştir.

    3. Hastamızın sağlığı açısından ziyarete gelen kişilerin hasta odasında kalma süreleri çok uzun olmamalıdır. Bunun için ziyaret süresinin 10 dakika ile sınırlandırılmasına ve odada 2 kişiden fazla sayıda ziyaretçi olmamasına özen gösteriniz.

    4. Hastaların sağlığı açısından gürültü kirliliği nedeni ile hastane içinde cep telefonlarınızı sessiz moduna ayarlayarak kullanılması gerekmektedir.

    5. Ateş, öksürük, aksırık ve balgam çıkarma gibi şikayeti olanlar ve bilinen bir enfeksiyon hastalığı olan kişiler, herhangi bir kronik hastalığı olan kişiler, enfeksiyon almaya yatkın olan kişiler ve 12 yaşından küçük çocukların vücut direnci büyüklerden daha zayıf olduğundan dolayı mümkün olduğunca hasta ziyaretlerine ve hasta olmadıkları sürece hastane ortamına getirilmemeleri gerekir. Ancak bazı durumlarda çocukların hasta ziyaretinin hasta iyileşmesi üzerinde olumlu etkileri olduğundan enfeksiyon kontrol ilkelerine uymak kaydı ile hastanın çocuklarına ve kardeş çocukların ziyaretine izin verilebilir.

    6. Hastanızı takip eden doktorun hasta ziyaretine izin vermediği özel durumlarda, toplumda salgın varlığında, bağışıklı sistemi baskılanmış hastalarda ziyaret kısıtlaması getirilebilir. Hastanızın sağlığı açısından bu gibi durumlarda lütfen ısrar etmeyiniz.

    7. Hastanızın sağlığını korumak için lütfen dışarıdan yiyecek-içecek getirmeyiniz.

    8. Ziyarete gelirken, topraklı çiçek ve vazoya konulmak üzere buket çiçek getirmeyiniz. Bu çiçekler hastanız için enfeksiyon riski taşıdığından hasta odalarına kabul edilmemektedir.

    9. Ziyaret sırasında, hastanın ve kendi sağlığınız açısından ortamdaki eşya / alanlara, hastaya bağlı bulunan ekipmanlara dokunmamaya ve hasta yatağına oturmamaya lütfen dikkat ediniz.

    10. Ziyaret öncesi ve sonrası mutlaka el hijyeninize özen gösteriniz; ellerinizi yıkayınız ve/veya dezenfekte ediniz.

   11. Ziyaret sırasında hasta oda kapısında asılı uyarı gördüğünüzde hemşire ile görüşmeden hasta odasına girmeyiniz.

    12. İzolasyon altına alınmış olan hasta ile temas gerektiren durumlarda izolasyonun kategorisine uygun olarak gereken önemlerin alınmasında sağlık personeli tarafından belirtilen talimatlara uyunuz.

    13. Ziyaretiniz sırasında hasta ve yakınlarının mahremiyetine özen gösteriniz.

    14. Hastalarımızın yanında (kendisine zararı olabileceği için) duygusal durumunuzu yansıtacak ağlama, bağırma gibi davranışlarda bulunmamaya dikkat ediniz.

    15. Sağlık Kuruluşları içinde sigara içilmesi kesinlikle yasaktır.

 • KURALLARA UYDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

  • Yoğun Bakım Ünitelerinde; ziyaret saati 19.00-19.30 saatleri arasındadır.

     1. Yoğun Bakım Ünitesi hastaların ileri tedavilerinin yapıldığı bölümler olup, yatan hastaların hayati tehlike yaratabilecek olan enfeksiyonlardan korunmaları için hasta yakınları ve hastane personelinin giriş çıkışına mümkün olduğunca az izin verilmektedir.

      2. Hasta ziyaretlerinde enfeksiyonların önlenebilmesi için uyulması gereken en önemli temel kural el hijyeninin sağlanmasıdır. Yoğun Bakım Ünitesine giren ziyaretçilere, ellerini el dezenfektanı ile ovduktan sonra içeri alınmaları, hastaya dokunmadan önce ve sonra el antiseptiği kullanmaları konusunda bilgi verilir. Kişisel koruyucu malzemeleri (Önlük, galoş, maske ve eldiven ) çıkarıldıktan sonra da el hijyeni sağlanmalıdır.

      3. Kabul edilebilir ziyaretçi sayısı 1 kişidir. Ancak ziyaretçi sayısına kontrolünün zor olması çevre kontaminasyon riski nedeni ile kısıtlama getirilebilir. Bu gibi durumlarda lütfen ısrar etmeyiniz.

      4. Yoğun Bakım Üniteleri ’ne birinci derece hasta yakınları dışında ziyaretçi kabulü yapılmaz.

     5. Yoğun Bakım Üniteleri tek yataklı üniteler değildir. Sizin hastanızın yanında başka hastaların da aynı ünitede tedavi aldığını unutmayınız. Hastaların herhangi biri açısından uygun olunmadığında, ziyaretçi saati gelmesine rağmen Yoğun Bakım Ekibinin sizleri Yoğun Bakım Ünitesi’ne kabul etmesi gecikebilir. Bu durumda lütfen sabırlı olup sizlere bilgi verilmesini bekleyiniz ve izinsiz olarak Yoğun Bakım Ünitesi’ne girmeye çalışmayınız.

      6. Ziyaretler hemşire gözetiminde ve 5-10 dakika süre şeklindedir. Ancak acil durumlarda daha erken sonlandırılabilir.( Beklenmeyen durumlarda ziyaret saati değişiklikleri hakkında sağlık personeli tarafından ziyaretçiler bilgilendirilir.)

      7. Ateş, öksürük, aksırık ve balgam çıkarma gibi şikayeti olanlar ve bilinen bir enfeksiyon hastalığı olan kişiler ile 12 yaşından küçük çocukların vücut direnci büyüklerden daha zayıf olduğundan dolayı Yoğun Bakım Ünitesi ortamına getirilmemeleri gerekir.

      8. Yoğun Bakım hasta ziyareti sırasında, hastanın ve kendi sağlığınız açısından ortamdaki eşya / alanlara, hastaya bağlı bulunan ekipmanlara dokunmak ve hasta yatağına oturmak; hasta ve kendi sağlığınız açısından zararlı olacağından dikkat edilmeli, hastanın bilinci açık ise cep telefonu ile görüştürmemeniz ve hastanızın veya yoğun bakım ünitesinin görüntülerinin alınmaması konusunda ziyaretçiler bilgilendirilir.

      9. Hastanın ihtiyaçları ile ilgili bilgileri yoğun bakım hemşiresinden, tıbbi durumu ve tedavi süreci ile ilgili bilgileri hastanın ilk kabulünde, her gün ve gerektikçe doktorundan alabilirler.

      10. Yoğun Bakım Ünitelerinde refakatçı uygulaması yoktur, ziyaret saatleri ile ilgili bilgiler yoğun bakım sekreteri/ hemşiresi tarafından verilir.

     11. Sağlık Bakanlığının yayınladığı 2018/8 Yoğun Bakım Hasta Ziyareti Uygulaması Genelgesi gereği; yüksek enfeksiyon riski bulunan açık kalp cerrahisi yapılan hastaların takip ve tedavilerinin sağlandığı Kardiyovasküler Cerrahi Yoğun Bakım Servisleri ziyaret kapsamı dışında tutulacaktır.

 • Anlayışınız ve işbirliğiniz için teşekkür ederiz. Daha sağlıklı bir yaşam için hizmetinizdeyiz...


 • Resim Galerisi

  İletişim

  • © 2018 Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi
  • Çağış Yerleşkesi.10145 Bigadiç yolu üzeri 17 km, Balıkesir.
  • 266-612-1010
  • FAX: 266-612-1023
  • Satinalma FAX: 266-612-1294